+93 784 668738

داستان فقر و محرومیت، غمگنانه‎ترین حکایت هموطن سرزمین ماست که سیاست و اقتصادش فقر می‎فروشد و به دستگاهی تبدیل شده که لحظه به لحظه خشونت بیچارگی می‎زاید و روزانه جان و وجدان مستمندان این خاک را ذره ذره می‌ستاند. بیایید صدای تصادم کارد فقر بر استخوان زندگی بینوایان را بشنویم و بر مبنای انسانیت، اسلامیت و افغانیت و برابرِ توان خویش، دست زمین‎افتادگان را بگیریم.
همنوایی با بینوایان شاید که نتواند جامعۀ مظلوم ومحروم ما را به رفاه لازم برساند؛ اما می‌تواند دل پدر و مادری را که آرزو دارند با قرص نانی قلب کودکشان را شاد کنند، آباد نماید. صفحه بینوایان، مجالی است مطمیئن برای این مسئله مهم و حیاتی.

میدیوتیک افغانستان در سال 1993میلادی اقدام به کمک به معارف در حال سقوط، کمک به مکتب سازی و تهیه و حفظ میراث فرهنگی (کتب و اسناد) نمود و در دوره جدید به حیث یک‌نهاد رسانه‎ای، فرهنگی، علمی و اجتماعی با ایجاد مراکز اجتماعی و خانه‌های رسانه‌ای در زون‌های کشور، به حیث حامی رسانه‌ها، حرکت‌های مثبت جوانان و دستگیری فقرا و نیازمندان، خدمات گسترده‌ای در سطح کشور انجام داده است.

این نهاد بر بنیاد ارزش‌ها و حقوق اساسی مردم افغانستان نظیر: آزادی بیان، حقوق شهروندی و عدالت اجتماعی و زمینه‌سازی صلح اجتماعی تمام فعالیت‌هایش را روی توانمندی جامعه متمرکز نموده و با طیف‌های گوناگون اجتماعی ارتباط مستقیم داشته و در پی تحکیم ارزش‌ها مدنی و اخلاقی قدم برمی‌دارد.

نهاد میدیوتیک علاوه بر اینکه در نقش یک میانجی اجتماعی عمل می‎کند، همواره تلاش نموده تا پلی باشد میان نیازمندان جامعه افغانی و نیز نهادها و افراد نیک‌اندیش و خیّر، از این طریق به افراد بی‌بضاعت، کودکان خیابانی و خانواده‌های بی‌سرپرست، بیوه‌زن‌ها و آسیب دیدگان حوادث طبیعی کمک می‎رساند. این نهاد در کنار همکاری‌ها و خدماتی که تاکنون داشته در نظر دارد، تا در خصوص کمک به افراد فقیر و بی‎بضاعت تلاش‌های بیشترسیتماتیک و شفاف انجام دهد و در آینده نزدیک به شکل سامان‌یافته‌تر در این امر مهم اقداماتی انجام دهد.

میدیوتیک افغانستان علاوه بر اینکه در این 25 سال تمام توانش را به ظرفیت‌سازی روی طیف‌های مختلف اجتماعی به‌خصوص جوانان در نقاط مختلف کشور متمرکز نموده، به دستگیری و حمایت مالی افراد و خانواده‌های بی‌بضاعت نیز توجه جدی نشان داده است.

رهبری میدیوتیک افغانستان بربنیاد آرمان ترقی، تعالی و آزادی افغانستان، بدین باور است که فقر گسترده‌ای که دامن‌گیر جامعه شده، سبب مشکلات بی‌شماری نظیر: ناامنی اجتماعی، مهاجرت گسترده، سربازگیری مخالفین، اعتیاد روزافزون، ازدیاد جرائم شهری و محرومیت اطفال از سواد شده است. بدین روی همه دستگاه‎ها و نهادهای موجود در کشور باید برای مجادله با فقر در قالب هر رویکردی که توانش رادارند، بپردازند.

میدیوتیک بنا دارد کمک‌‌های در حال انجام به اقشار نیازمند را تحت نام “مرکز اجتماعی هم‌نوا با بینوا” ساماندهی کرده و به این بخش از فعالیت‌هایش تمرکز بیشتری بخشد. بدین روی به حیث یک‌نهاد فعال در عرصه بین‎الملل و با گذشته روشن در سطح افغانستان، از نهادها و نیز افراد خیر تقاضا می‎کند که به ظرفیت‌های آماده میدیوتیک پیوسته و از این طریق به افراد بی‎بضاعتی که غیرخدا کسی ندارند، کمک و همکار شوند.

Leave a Reply